سایت تخصصی روانشناسی

مدیر سایت: دکتر سکینه سلطانی کوهبنانی

سایت تخصصی روانشناسی

مدیر سایت: دکتر سکینه سلطانی کوهبنانی

سایت تخصصی روانشناسی
دکتر سکینه سلطانی کوهبنانی
استادیار دانشگاه فردوسی مشهد

آدرس محل کار:

آدرس دانشگاه: مشهد ، میدان آزادی ، دانشگاه فردوسی ، دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی ، گروه علوم تربیتی ، تلفن تماس : 05138805000داخلی 5892

آدرس مرکز مشاوره : مشهد، پنج راه سناباد، تقاطع خیابان پاستور، ساختمان پزشکان مهر، مرکز مشاوره و خدمات روانشناختی اندیشه و رفتار، شماره های تماس: 05138410132 و 05138482093


سایر موضوعات
Blog.ir بلاگ، رسانه متخصصین و اهل قلم، استفاده آسان از امکانات وبلاگ نویسی حرفه‌ای، در محیطی نوین، امن و پایدار bayanbox.ir صندوق بیان - تجربه‌ای متفاوت در نشر و نگهداری فایل‌ها، ۳ گیگا بایت فضای پیشرفته رایگان Bayan.ir - بیان، پیشرو در فناوری‌های فضای مجازی ایران
آخرین نظرات

خبرگزاری فارس: از خطاهایم درگذر/ شرح دعای روز چهاردهم ماه مبارک رمضان

نماز که اول وقت نخوانی آدم را بیچاره می‌کند. به خاطر اینکه در روایت آمده کسی که نماز را از اول وقت به تاخیر بیندازد، نماز او را نفرین می کند و خطاب به ضایع کننده نماز می‌گوید: خدا ضایعت کند؛ همان طوری مرا ضایع کردی.

 

اللهمّ لا تؤاخِذْنی فیهِ بالعَثراتِ

واقِلْنی فیهِ من الخَطایا والهَفَواتِ

ولا تَجْعَلْنی فیه غَرَضاً للبلایا والآفاتِ

بِعِزّتِکَ یا عزّ المسْلمین

 

خدایا مؤاخذه نکن مرا در این روز به لغزش‌ها

و درگذر از من در آن از خطاها و بیهودگی‌ها

و قرار مده مرا در آن نشانه تیر بلاها و آفات

اى عزت دهنده مسلمانان!

 

*آثار بی توجهی به نماز اول وقت

مرحوم آیت‌الله مجتهدی تهرانی استاد فقید اخلاق شهر تهران در شرح دعای روز چهاردهم ماه مبارک رمضان بیان داشت:

اللَّهُمَّ لاَ تُؤَاخِذْنِی فِیهِ بِالْعَثَرَاتِ؛ خدایا من را به لغزش‌ها مواخذه نکن؛

آدمی گاهی دچار لغزش می‌شود و ایمانش از بین می‌رود؛ گاهی خداوند به خاطر گناهان ما به غضب می‌آید، اغلب مردم به خاطر گناه گرفتار سیل و زلزله و آتش سوزی و ... بلایا هستند؛ ولی مردم درک درستی نسبت به این امر ندارند در قدیم معروف بود که: «چوب خدا صدا ندارد».

آثار بی‌توجهی به نماز اول وقت

باید به مردم این توجه را داد که خیلی از این تصادفات و مرگ‌های ناگهانی به خاطر گناهان اتفاق می‌افتد.

اگر شخصی از روی بی‌اعتنایی نماز اول وقت نخوانده و پشت فرمان ماشین نشسته و رانندگی می‌کند، نماز نفرینش می‌کند و تصادف کرده به خاطر نفرین نماز است؛ و نماز نخوانده مرده است. اگر نماز را در وقتش بخوانید خیلی از این پیشامدها نمی‌شود.

«لا تواخذنی بالعثرات» یک نماز که اول وقت نخوانی آدم را بیچاره می‌کند. به خاطر اینکه در روایت وارد شده که کسی که نماز را از اول وقت به تاخیر بی‌اندازد ، نماز او را نفرین می کند و خطاب به ضایع کننده نماز می‌گوید: «ضَیّعکَ اللهُ کَما ضَیَعتَنی» خدا ضایعت کند همان طوری مرا ضایع کردی. ولی اگر اول وقت نمازت را بخوانی نماز دعایت می‌کند و می‌گوید: «حَفَظَک اللهُ کَما حَفَظتَنی» خدا حفظت کند همانطوری که مرا حفظ کردی. اگر نمازت را اول وقت بخوانی کار و بارت هم خوب می‌شود، خدا به دل دیگران می‌اندازد تا کارت را انجام دهند.

تو با خدای خود انداز کار و دل خوش دار/ که رحم اگر نکند مدعی خدا بکند

دو نفر اختلاف دارند در دادگستری، مدعی و مدعا الیه هر کدام یک چیزی می‌گویند. مدعی غصه می‌خورد که فردا مدعا الیه کاری بکند که قاضی علیه من حکم کند. شاعر به مدعی می‌گوید: مدعی غصه نخور تو با خدا ارتباط برقرار کن و به خدا بگو کار من را درست کن و غصه نخور که فردا چه اتفاقی می‌افتد و تو محکوم می‌شوی با اینکه حق با تو است. که اگر کسی که ادعا می‌کند، رحم نکند، خدا رحم می‌کند.

وَ أَقِلْنِی فِیهِ مِنَ الْخَطَایَا وَ الْهَفَوَاتِ؛ خدایا با من اقاله کن

اگر شما جنسی را از جایی خریده‌اید و بدون جهت می‌خواهید آن را پس بدهید و جنس خریداری شده عیب و مشکلی هم ندارد که به خاطر آن بخواهید معامله را بر هم بزنید، در این موارد مستحب است که کاسب و فروشنده آن را پس بگیرد. و این پس گرفتن را اقاله گویند.

در این دعا از خدا درخواست اقاله می‌کنیم و می‌گوییم: خدایا تو خود دستور به اقاله داده‌ای و به فروشنده گفته‌ای جنسی را که فروخته‌ای و مشتری بدون دلیل باز گردانده است را قبول کن، حال من هم از تو تقاضای اقاله دارم و از تو می‌خواهم که گناهانم را رایگان ببخشی، به قول استاد ما «خدایا گناهان ما را مفتکی بیامرز»، نمونه این دعا را در دعای کمیل می‌بینید که خدایا با من اهل اقاله باش.

وَ لاَ تَجْعَلْنِی فِیهِ غَرَضاً لِلْبَلاَیَا وَ الْآفَاتِ؛ خدایا ؛ من را در معرض تیر بلا قرار مده.

غرض به معنی هدف و تیر است، زلزله و سیل ... این‌ها تیر بلایا هستند، قرآن کریم می‌فرماید: وَ ما أَصابَکُمْ مِنْ مُصیبَةٍ فَبِما کَسَبَتْ أَیْدیکُمْ وَ یَعْفُوا عَنْ کَثیرٍ، یعنی هر گرفتاری برای شما پیش می‌آید حاصل دسترنج خودتان هست.

دهقان سالخورده چه خوش گفت با پسر/کای نور چشم من  بجز از کشته ندروی

هر چه کشت کنی همان را درو می‌کنی، «فَمَنْ یَعْمَلْ مِثْقالَ ذَرَّةٍ خَیْراً یَرَهُ وَ مَنْ یَعْمَلْ مِثْقالَ ذَرَّةٍ شَرًّا یَرَهُ»، اگر دختر شوهر دادی و با عروست خوش اخلاق هستی مادر شوهر دختر تو هم با دخترت خوش اخلاقی می‌کند، همانطوری که تو با عروست رفتار می‌کنی دیگران هم با دختر تو همان طور رفتار می‌کنند.

اگر می‌بینی که باغ میوه و مزرعه کشت و کار تو به آفت مبتلا شده است، شاید اهل خمس و زکات نبوده‌ای!

چندی پیش در یکی از شهرها آفت آمده بود، تمام باغ‌های انگور را از بین برده بود؛ به صاحب یکی از باغ‌ها این خبر را  دادند، ایشان گفتند: من مطمئنم که به باغ من آسیبی نرسیده است، چون من اهل خمس و زکات هستم، وقتی که به محل رفتند دیدند که همه باغ‌ها از بین رفته به جز باغ این شخص.

در زمان رضا شاه میدانی بود، معروف به سبزه میدان، در یکی از سال‌ها شب عاشورا با تولد رضا شاه مصادف شده بود و از طرف کلانتری دستور داده بودند که باید کسبه محلشان را چراغانی کنند و اگر اطاعت نمی‌کردند، خطرناک بود و دستگیر می‌کردند؛ اهل محل میدان را چراغانی کردند به جز یکی از کاسب‌های سبز میدونی که امتناع کرد و فرار کرد و مدتی مخفی شده بود، بعد از مدتی تمام مغازه‌های بازار آتش گرفت به غیر از مغازه این شخص که به احترام امام حسین(ع) مغازه‌اش را بسته بود.

در قرآن آمده است که «إِنَّ اللَّهَ لا یُغَیِّرُ ما بِقَوْمٍ حَتَّی یُغَیِّرُوا ما بِأَنْفُسِهِمْ وَ إِذا أَرادَ اللَّهُ بِقَوْمٍ سُوْءاً فَلا مَرَدَّ لَهُ وَ ما لَهُمْ مِنْ دُونِهِ مِنْ والٍ»، خدا برنامه‌های مردم را عوض نمی‌کند، مگر اینکه خودشان را تغییر بدهند.

بِعِزَّتِکَ یَا عِزَّ الْمُسْلِمِین، به عزت خودت این دعاها را در حق ما مستجاب کن، ای کسی که عزت مسلمین از توست

به هر ناچیز چیزی او دهد او/عزیزان را عزیزی او دهد او

مبادا آن که او کس را کند خوار/که خوار او شدن کاریست دشوار

اگر عزت دهد رو ناز می کن/و گرنه چشم حسرت باز می کن


 منبع:خبرگزاری فارس

 

خبرگزاری فارس


نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی