سایت تخصصی روانشناسی

مدیر سایت: دکتر سکینه سلطانی کوهبنانی

سایت تخصصی روانشناسی

مدیر سایت: دکتر سکینه سلطانی کوهبنانی

سایت تخصصی روانشناسی
دکتر سکینه سلطانی کوهبنانی
دانشیار دانشگاه فردوسی مشهد
مدیر پلی کلینیک روانشناسی بالینی و مشاوره دانشگاه فردوسی مشهد

آدرس محل کار:

آدرس دانشگاه: مشهد ، میدان آزادی ، دانشگاه فردوسی ، دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی ، گروه علوم تربیتی ، تلفن تماس : 05138805000داخلی 5892
پلی کلینیک روانشناسی بالینی و مشاوره دانشگاه فردوسی مشهد : شماره داخلی 3676

آدرس مرکز مشاوره : مشهد، پنج راه سناباد، تقاطع خیابان پاستور، ساختمان پزشکان مهر، مرکز مشاوره و خدمات روانشناختی اندیشه و رفتار، شماره های تماس: 05138412279


آخرین نظرات
چگونه به فرزند خود دوست یابی را آموزش دهیم؟
آیا فرزند شما در ایجاد روابط دوستانه مشکل دارد؟ با این نکات و فعالیت ها برای دوست یابی در مدرسه به او کمک کنید تا احساس اطمینان بیشتری کند.
 
در پارک بازی می‌کند. بازی‌های حیاط خلوت مخفی کاری. مهمانی‌های چای و قلعه های درختی. داشتن دوستان نه تنها سرگرم کننده است، بلکه برای کودک مهم است.

راشل تیز، روانشناس، استادیار بالینی و روانشناس کودک در مرکز مطالعات کودک NYU در شهر نیویورک می گوید: "دوستی به کودکان برای بهبود ارتباطات ، به اشتراک گذاری احساسات همدلی، حل مسئله و خلاقیت آنها ضروری است." "دوستان به کودکان کمک می کنند تا یاد بگیرند با دیگران کنار بیایند و با دنیا تعامل کنند."

گیل گراس، دکترای روان‌شناس و کارشناس رشد کودک در این زمینه، می‌گوید: اگرچه برخی از کودکان به طور طبیعی اجتماعی هستند، خجالتی بودن می‌تواند مانعی برای دیگر بچه‌ها در ایجاد روابط دوستانه باشد، اما این یکی از چیزهایی است که ما واقعاً می‌توانیم به آنها کمک کنیم بر آن غلبه کنند. شهر هوستون، ایالت تگزاس امریکا. نیازی نیست فرزندتان را به یک محور اجتماعی تبدیل کنید، اما به او کمک می‌کنید از نظر اجتماعی اعتماد به نفس بیشتری داشته باشد؟

دکتر گراس می گوید که اینکار کاملا امکان پذیر است. مهارت هایی را به فرزندتان بیاموزید که به او کمک می کند اعتماد به نفس بیشتری پیدا کند و در دوستی راحت‌تر شود.

پایه و اساس دوستیابی برخی از مسائل مانند گوش دادن ، پاسخ دادن و صحبت کردن هستند که در این سن هنوز به بلوغ و تکامل نرسیده اند. سلامت دات لایف برای شما در این مقاله چند مورد از کارهایی را که به فرزند شما کمک می کند تا توانایی های خود را برای دوستیابی بالا ببرد و رابطۀ خود را با دوستانش مستحکم کند ، آورده است.


چگونه مهارت های اجتماعی را پرورش دهیم
سلام کردن را تمرین کنید. فرزندتان را تشویق کنید تا با شخص جدیدی ارتباط برقرار کند و نام او را بپرسد یا فعالیتی را پیشنهاد دهید که فرزندتان می تواند با همسالان خود بازی کند. دکتر گراس پیشنهاد می‌کند: « تمرین مهارت‌های اجتماعی در یک محیط امن و گرم با آموزش نشانه‌های اجتماعی و تمرین‌های مهارت‌های اجتماعی متناسب با سن کودک بسیار نتیجه بخش است . فرزند شما همچنین می‌تواند تکنیک‌های احوالپرسی را با اعضای خانواده و دوستان خانواده تمرین کند تا زمانی که با هنجارهای ملاقات با فرد جدید راحت‌تر شود.

برای بازی در خانه برنامه ریزی کنید. دکتر تیسی پیشنهاد می‌کند : « کودکان خجالتی در خانه‌شان احساس راحتی بیشتری می‌کنند، بنابراین در خانه خود یک میهمانی بازی برگزار کنید و فعالیتی را فراهم کنید که نیاز به مکالمه کمتر و مشارکت بیشتر دارد». به این ترتیب کودک شما در حین کار بر روی کمرویی خود در محیط جدید غرق نخواهد شد.


3 نکته برای هدایت اولین دوستی های فرزندتان
حضور خود را حفظ کنید. دکتر گراس توضیح می دهد: "در ابتدا مهم است که به طور مداوم در کنار کودک خود در تعامل با سایر کودکان باشید." اگر یک بازی را تشکیل می دهید، در اطراف بچرخید تا فرزند شما احساس کند توسط تیم خانه اش حمایت می شود."

ایجاد اعتماد. وقتی زمان‌های بازی را تنظیم می‌کنید، مطمئن شوید که شروع و پایانی دارند که می‌توان به وضوح به آن پایبند بود. دکتر گروس می گوید: «اگر به فرزندتان بگویید که قرار است به مدت 30 دقیقه به ملاقات دوستش برود، حتماً خداحافظی کنید و بعد از 30 دقیقه آن را ترک کنید. اگر می خواهید برای استفاده از سرویس بهداشتی یا تماس تلفنی به اتاق دیگر بروید، به فرزندتان بگویید تا سربالا نکند و متوجه شود که شما رفته اید. اعتماد اجتماعی و شایستگی ایجاد کنید. اعتماد مبتنی بر تجربه است. اگر فرزندتان بتواند به شما اعتماد کند، یاد خواهد گرفت که به خود و در نتیجه به دیگران اعتماد کند.

توصیه هایی برای حفظ دوستان
بچه‌ها معمولاً می‌توانند روابط خود را ایجاد کنند، اما ممکن است برای هدایت این موقعیت‌های اجتماعی به کمک نیاز داشته باشند.

بانی توث، معلم پیش دبستانی در لاس وگاس، پیشنهاد می‌کند که اگر دوستش می‌گوید دیگر نمی‌خواهد با هم دوست باشند: ارتباط نادرست باعث اتفاقات زیادی می‌شود، بنابراین به کودکتان کمک کنید تا کلمات را تمرین کند تا وقتی ناراحت است به او بگوید. او می‌توانست بگوید: "من نمی‌فهمم چرا نمی‌خواهی با هم دوست باشیم."

اگر او نیاز به عذرخواهی دارد: به فرزندان خود بیاموزید که در مورد چیزی که برای آن متاسف هستند دقیق باشند با این جمله "چگونه می توانم حال شما را بهتر کنم؟" شاید بتواند رابطه خود را حفظ کند.

اگر فکر می‌کند کار اشتباهی انجام نداده است: سعی کند خیلی کوتاه توضیح دهد دقیقا منظورش چه بوده است.
اگر می‌گوید کسی را ندارد که در تعطیلات با او بازی کند: به او پیشنهاد دهید به جای اینکه منتظر بماند تا از او درخواست شود، بازی کند. نصیر می‌گوید اغلب فقط همین کار لازم است!
 
  فعالیت هایی برای تشویق دوستی
  حتی اگر کودک شما خجالتی نیست، کمک به او برای دوست یابی فقط به معنای ثبت نام او در فعالیت های گروهی اجتماعی مانند باله یا بسکتبال نیست. راه‌های مختلفی برای کمک به شکل‌دهی دیدگاه او نسبت به دوستی، توسعه مهارت‌های اجتماعی او و فراهم کردن فرصت‌هایی برای او برای برقراری ارتباط با کودکان دیگر با علایق و ارزش‌های مشابه وجود دارد.
  درباره دوستی بخوانید (و صحبت کنید) کودکان از طریق روایت یک داستان عالی چیزهای زیادی یاد می‌گیرند. به دنبال کتاب‌هایی باشید که دوستی، شفقت و همدلی را نشان می‌دهند. . "صحبت کردن در مورد شخصیت ها، احساسات آنها و نتایج داستان به فرزندان شما کمک می کند تا یاد بگیرند که چگونه با هم دوست شوند.
  بازی کنید.بازی‌ها یک راه عالی برای کمک به فرزند شما هستند که یاد بگیرند که چگونه نوبتی آن را انجام دهند که برای داشتن یک دوست عالی ضروری است. با یک بازی شروع کنید و سپس بازی‌های سخت‌تر را اضافه کنید زیرا او با نوبت گرفتن راحت‌تر می‌شود. اسکات می افزاید: «وقتی فرزند شما یاد گرفت که چگونه یک بازی را انجام دهد، دوستی را دعوت کنید تا با کودک شما بازی کند.
   
   آیا کودک شما برای بهترین دوست آماده است؟
   به شخص دیگری کمک کنید. کودکان با شرکت در فعالیت هایی که به دیگران کمک می کند ، یاد می گیرند که همدلی کنند، مراقب باشند و دیدگاه های دیگر را در نظر بگیرند . از جوانان بخواهید با کمک به شما در انجام کارهای ساده، مانند ایجاد کارت بهبودی برای یک دوست بیمار، جمع آوری اسباب بازی های استفاده نشده برای بیمارستان های کودکان، یا درست کردن کلوچه برای همسایه، شروع کنند.
   فرصت های بازی را فراهم کنید. اسکات پیشنهاد می‌کند به جای ایجاد تاریخ‌های بازی بسیار ساختاریافته، فعالیتی را انتخاب کنید که امکان بازی خلاقانه و باز را فراهم کند، مانند ساختن بازی‌ها در پارک یا زمین بازی.

   مهارت های اجتماعی خود را نشان دهید. والدین می توانند از طریق تشویق و الگوبرداری به کودکان کمک کنند تا مهارت های عاطفی-اجتماعی خود را توسعه دهند. وقتی می‌بینید فرزندانتان رفتارهای دوستانه از خود نشان می‌دهند، مانند اشتراک‌گذاری و نوبتی بازی کردن، آنها را تحسین کنید. این کار کودکان را تشویق می‌کند تا رفتارهای مثبت را تکرار کنند و با الگوبرداری از رفتارهای مثبت و دوستانه، می توانید فرزندان خود را به انجام همین کار راهنمایی کنید.
     
     
     
    مرجع : میگما به نقل از فرتاک نیوز

    نظرات  (۰)

    هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

    ارسال نظر

    ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
    شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
    <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
    تجدید کد امنیتی