سایت تخصصی روانشناسی

مدیر سایت: دکتر سکینه سلطانی کوهبنانی

سایت تخصصی روانشناسی

مدیر سایت: دکتر سکینه سلطانی کوهبنانی

سایت تخصصی روانشناسی
دکتر سکینه سلطانی کوهبنانی
استادیار دانشگاه فردوسی مشهد
مدیر پلی کلینیک روانشناسی بالینی و مشاوره دانشگاه فردوسی مشهد

آدرس محل کار:

آدرس دانشگاه: مشهد ، میدان آزادی ، دانشگاه فردوسی ، دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی ، گروه علوم تربیتی ، تلفن تماس : 05138805000داخلی 5892
پلی کلینیک روانشناسی بالینی و مشاوره دانشگاه فردوسی مشهد : شماره داخلی 3676

آدرس مرکز مشاوره : مشهد، پنج راه سناباد، تقاطع خیابان پاستور، ساختمان پزشکان مهر، مرکز مشاوره و خدمات روانشناختی اندیشه و رفتار، شماره های تماس: 05138412279


سایر موضوعات
Blog.ir بلاگ، رسانه متخصصین و اهل قلم، استفاده آسان از امکانات وبلاگ نویسی حرفه‌ای، در محیطی نوین، امن و پایدار bayanbox.ir صندوق بیان - تجربه‌ای متفاوت در نشر و نگهداری فایل‌ها، ۳ گیگا بایت فضای پیشرفته رایگان Bayan.ir - بیان، پیشرو در فناوری‌های فضای مجازی ایران
آخرین نظرات
چرا باید افسردگی در نوجوانی را جدی‌تر بگیریم؟
بررسی و مطالعات روانپزشکان تأیید می‌کند که یکی از هر هشت نوجوان افسردگی دارد؛ عدم درمان و رسیدگی به افسردگی در این سن می‌تواند مشکلات جدی برای نوجوان به‌وجود بیاورد.

افسردگی در نوجوانان ممکن است با مشکلاتی چون سوءمصرف الکل و مواد مخدر، مشکلات مدرسه و دانشگاه، درگیری و مشکل با خانواده، اقدام به خودکشی و در بدترین حالت، خودکشی همراه باشد.اغلب تشخیص افسردگی در نوجوانان مشکل است و ممکن است با نوسانات خلقی عادی مربوط به دوران بلوغ آن‌ها اشتباه گرفته شود و تا زمانی که اتفاق جدی مانند اقدام به خودکشی رخ نداده باشد تشخیص آن پنهان بماند.

نوجوان مبتلابه افسردگی ممکن است برخی علائم زیر را داشته باشد:
- روحیه غمناک یا افسرده
- احساس بی‌فایده بودن و ناامیدی
- از دست دادن علاقه به چیزهایی که قبلاً از آن لذت می‌برد
- انزوا و گوشه‌گیری از دوستان و خانواده
- گریستن
- ناتوانی در خواب یا زیاد خوابیدن
- از دست دادن اشتها یا افزایش اشتها
- دردهایی که از بین نمی‌روند حتی با معالجه
- تحریک‌پذیری
- خستگی با وجود خواب کافی
- عدم توانایی تمرکز
- افکار خودکشی، صحبت از خودکشی یا اقدام به خودکشی
- افت تحصیلی

 علل افسردگی در نوجوانان
1. افسردگی می تواند ارثی باشد و در نوجوانانی که یکی از والدین و نزدیکانشان افسرده باشد شایع‌تر است.
2. متأسفانه افسردگی در نوجوانانی که در شرایط سخت اجتماعی مجبور به زندگی هستند بیشتر دیده می‌شود مانند زندگی در خانواده فقیر یا خانواده‌ای که در آن یکی از والدین مشکل اعتیاد داشته باشند و ...

3. حوادث آسیب‌زا مانند از دست دادن یکی از دوستان یا والدین، طلاق یا ازدواج مجدد والدین، سوءاستفاده جسمی یا عاطفی هر رویدادی که باعث پریشانی می‌شود یا حتی تغییر در سبک زندگی می‌توانند از عوامل ابتلا به افسردگی در نوجوانان باشد.

4. مشکلات جسمی مانند کم‌کاری تیروئید، سندرم قبل از قاعدگی و تغییر در تعادل هورمون‌های بدن، بیماری‌هایی مانند سرطان، دیابت، آسم، ایدز و ...

5. عوارض جانبی برخی از داروها نیز می‌تواند باعث افسردگی شود.

6. داشتن موضوعاتی که بر عزت‌نفس تأثیر منفی می‌گذارد مانند چاقی، لاغری، کوتاهی یا بلندی قد و ...

7. داشتن سایر شرایط بهداشت روان مانند اختلال دوقطبی، اختلال اضطراب، اختلال شخصیت، بی‌اشتهایی یا بولیمیا، 

ناتوانی در یادگیری یا نقص توجه / بیش فعالی (ADHD)
8. داشتن خصوصیات شخصیتی خاص، مانند اعتمادبه‌نفس پایین یا وابستگی بیش‌ازحد، خود انتقادی یا بدبینی، مصرف الکل، نیکوتین یا مواد مخدر دیگر

تشخیص افسردگی در نوجوانان
اگر نوجوان شما بیش از چند هفته از نظر روحی، رفتاری یا شخصیتی تغییرات چشمگیری داشت، زمان خوبی است که به دنبال یک روانشناس باشید تا علت این تغییرات را مشخص کند. هر تغییر طولانی‌مدت در عملکرد نوجوان نشان‌دهنده یک مشکل جدی است که باید شناسایی و مرتفع شود. همیشه باید احتمال افسردگی در نوجوان جدی گرفته شود تا منجر به وخامت حال و خودکشی در وی نگردد.

نوع افسردگی که فرد به آن مبتلا می‌شود بستگی به ماهیت، علائم و شدت آن دارد. افسردگی در نوجوانان اغلب توسط روانشناسان تشخیص داده می‌شود. به نوجوان افسرده یک فرم ارزیابی روان‌شناختی در قالب پرسشنامه داده می‌شود تا اطلاعاتی راجع به‌شدت علائم و مدت‌زمان آن در اختیار درمانگر قرار بگیرد.

با مشاهده چه علائمی در نوجوان باید فوراً به روان‌پزشک مراجعه کنیم؟
- احساس افسردگی شدید، ترس، اضطراب یا عصبانیت نسبت به خود یا دیگران
- زمانی که نوجوان از کنترل خارج می‌شود
- صداهایی را می‌شنود که دیگران نمی‌شنوند
- چیزهایی را می‌بیند که دیگران نمی‌بینند
- 3 روز متوالی قادر به خوردن و خوابیدن نبوده است
- رفتاری را نشان می‌دهد که دوستان، خانواده یا معلمان را نگران کرده و دیگران از این رفتار ابراز نگرانی کرده و از شما درخواست کمک می‌کنند.

عوارض افسردگی برای نوجوانان
افسردگی در صورت عدم درمان منجر به مشکلات عاطفی، رفتاری و سلامتی شده و تمام جنبه‌های زندگی نوجوان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. عوارض مربوط به افسردگی در نوجوانان ممکن است شامل سوءمصرف الکل و مواد مخدر، مشکلات مدرسه و دانشگاه، درگیری و مشکل با خانواده، اقدام به خودکشی و ... باشد.

چگونه می‌توانیم به نوجوان افسرده خود کمک کنیم؟
- در مورد افسردگی تا جایی که می‌توانید اطلاعات کسب کنید. این‌کار باعث می‌شود تا اطلاعاتتان را از افسردگی بیشتر کرده و درک کنید که این بیماری لاعلاج نیست و به‌راحتی درمان می‌شود. 

- افسردگی باعث دوری نوجوان از خانواده و دوستان خود شده و تنهایی، انزوا و حس غم را به دنبال دارد. روابط حمایتی در هر سنی در خانواده مهم است، داشتن تنها یک دوست یا فردی به‌عنوان حامی برای خارج کردن نوجوان از انزوا بسیار ضرورت دارد.

- مراجعه به روان‌پزشک و بهره گرفتن از انواع روش‌های درمانی از قبیل درمان شناختی رفتاری، درمان بین فردی و داروهای ضدافسردگی البته با تشخیص پزشک. 

- یکی از مهم‌ترین کارهایی که می‌توانید در جهت درمان نوجوان خود انجام دهید این است که روی تقویت رابطه خود از طریق درک و همدلی کار کنید. باز کردن خطوط ارتباطی به نوجوان شما اجازه می‌دهد تا شما را به‌عنوان یک حامی شناخته و زمانی که نیاز به کمک داشت به شما مراجعه کند.

- در ابراز همدلی بسیار مهم است که احساسات او را تأیید کنید، نه رفتار ناسالم او را.
- به نوجوان خود اجازه اشتباه کردن بدهید، به‌جای او تصمیم نگیرید و به او زمان فکر کردن بدهید، زیرا نوجوان این کار شما را به‌عنوان عدم اعتماد به توانایی‌هایش قلمداد خواهد کرد.

- درصورتی‌که نوجوان مرتکب خطایی شد به‌جای تنبیه و خجالت‌زده کردن، رفتار مثبتش را تقویت کنید. تنبیه و مجازات باعث ایجاد حس حقارت و پوچی بیشتر در نوجوان می‌شود.

- انتظار نداشته باشید که نوجوانان دقیقاً همان‌طور که شما می‌گویید، رفتار کند.

- برنامه‌ای تنظیم کنید که نوجوانتان روزانه یک برنامه ورزشی منظم داشته باشد حتی یک فعالیت بدنی سبک مانند پیاده‌روی.

- نسبت به ساعات خواب و تغذیه نوجوان خود حساس باشید. خواب و تغذیه سالم نقش مهمی در پیشگیری از افسردگی دارد. چنانچه از مشکلات خواب رنج می‌برد و یا مشکلاتی مثل بی‌اشتهایی، پرخوری حتماً به همراه او به یک پزشک مراجعه نمایید. 

- نکته مهمی که باز هم تأکید می‌شود علائم افسردگی را نادیده نگیرید و مطمئن باشید افسردگی در هر سنی قابل‌درمان است.

 
 
مرجع : میگنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی تبیان

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی