سایت تخصصی روانشناسی

مدیر سایت: دکتر سکینه سلطانی کوهبنانی

سایت تخصصی روانشناسی

مدیر سایت: دکتر سکینه سلطانی کوهبنانی

سایت تخصصی روانشناسی
دکتر سکینه سلطانی کوهبنانی
دانشیار دانشگاه فردوسی مشهد
مدیر پلی کلینیک روانشناسی بالینی و مشاوره دانشگاه فردوسی مشهد

آدرس محل کار:

آدرس دانشگاه: مشهد ، میدان آزادی ، دانشگاه فردوسی ، دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی ، گروه علوم تربیتی ، تلفن تماس : 05138805000داخلی 5892
پلی کلینیک روانشناسی بالینی و مشاوره دانشگاه فردوسی مشهد : شماره داخلی 3676

آدرس مرکز مشاوره : مشهد، پنج راه سناباد، تقاطع خیابان پاستور، ساختمان پزشکان مهر، مرکز مشاوره و خدمات روانشناختی اندیشه و رفتار، شماره های تماس: 05138412279


آخرین نظرات

 

|فضای مجازی یک اتاق بسته  نیست!

یکی از نگرانی های امروز اکثر خانواده ها بحث فضای مجازی و محتویات نامرغوب آن است که می تواند روی ادبیات، اخلاق، روح و روان و حتی روابط فرزندان و خانواده تاثیر بگذارد، با حسین ابراهیمی مقدم متخصص روانشناسی واستاد دانشگاه درباره فضای مجازی و تاثیرات آن بر کودک و نوجوان امروز گفت و گو کردیم

حسین ابراهیمی مقدم متخصص روانشناسی در گفت و گو با خبرگزاری برنا؛در ارتباط با تاثیرات فضای مجازی بر کودکان و نوجوانان و مخصوصا خانواده ها گفت:فضای مجازی مانند ابزاری است که مهم است بدانیم  اولا ما چه استفاده ایی از آن می کنیم؟

دوم اینکه از چه شبکه هایی و از چه موقعیت هایی سود می بریم؟

و سوم اینکه اصلا خود ما چه کسی هستیم؟و با چه جایگاهی از آن استفاده می کنیم؟

جواب سوالات فوق طبیعتا در معیار استفاده از فضای مجازی بر زندگی ما  تاثیر دارد. برای مثال من به عنوان فردی که دانشگاه تدریس می کنم به مراتب تاثیر پذیری  متفاوتی خواهم داشت با فردی که در یک سیستم کاری دیگری مشغول است و یا در رنج سنی متفاوتی است.لذا نمی شود گفت: فضای مجازی تاثیر مثبتی دارد یا تاثیر منفی، چرا که نوع استفاده و برداشت ما از فضای مجازی می تواند پاسخ به این سوال باشد و همین سوال برای خیلی از ابزارهای دیگر پرسیده می شود.

این دکتر روانشناس افزود:به طور مثال استفاده از چاقو، نمی توان گفت چاقو تاثیر مثبت دارد یا منفی، اگر این چاقو دست یک قاتل باشد و با آن خفت گیری و یا آدم کشی کند تاثیری منفی دارد و همچنین اگر همین چاقو دست یک جراح باشد که با آن درمان کند تاثیری مثبت دارد، به همین خاطر داستان فضای مجازی نیز بر اساس قواعدی می تواند موثر یا جوابی برعکس داشته باشد.

ما می توانیم با آموزش و افزایش شناخت فرزندانمان به آنها مزایا و مضرات این دنیای ناشناخته را یاد آور باشیم تا  آنها با چشم و گوش باز به این محیط ورود کنند، سود خود را ببرند و از آسیب های فضای مجازی فاصله بگیرند. در فضای مجازی هم اینکه چه کسی استفاده میکند و از چه فضایی استفاده میکند و چگونه استفاده میکند  جوامع ما رو تحت تاثیر قرار میدهد.

ابراهیمی مقدم با توصیه به خانواده هایی که فرزندانشان از این فضا استفاده می کنند گفت: فضای مجازی یک اتاق نیست که من بگویم استفاده کنند یا نه!فضای مجازی فضای بسیار گسترده و پیچیده ایی است که مدیریت آن نیازمند شناخت است و این شناخت چه بهتر که در خانواده رخ دهد. مثل اینکه شما بگواید: آیا رژیم غذایی برای فرزندان ما مفید است و آیا توصیه می کنید که بچه ها رژیم بگیرند؟؟من می گویم اولا نگاه کنید منظور از رژیم چیست؟رژیم چاقی، رژیم لاغری و یا...

و دوم اینکه ببینید فرزند شما به لحاظ فیزیکی، جنسیتی و البته سن و سال در کدام دسته قرار می گیرد؟ براساس این اطلاعات و شناخت یک پزشک تغزیه می تواند به فرزند شما یک رژیم غذایی مناسب بدهد.

ابراهیمی مقدم می گوید:فضای مجازی هم همینطور است.گروه های مختلف،شبکه های مختلف و کانال های متفاوت  محتویات گوناگونی دارند اما این محتویات شاید برای فرزند شما مفید نباشد،اما برا پسری یا دختری در آن سوی دنیا مفید باشد.در واقع شناخت ما از فرزندمان و تحلیل محتویات هر رسانه در این بحث مهم است.

ابراهیمی مقدم در ارتباط با استفاده از ادبیات نامرغوب در رسانه ها و تاثیر پذیری کودکان نیز افزود:قبل از اینکه خانواده ها به خواهند این فضا را کنترل کنند،ما باید از وزارت ارشاد به خواهیم که به اندازه کافی این فضا را کنترل کند، در صورتی که اگر فرزندان ما در جامعه یک سیستم آموزشی مفید و مستحکم داشته باشند و از همان کودکی، مدیریت خوبی بر روی آنها صورت بگیرد که هرچیزی را کجا استفاده کنند،  بدین شکل خانواده ها می توانند کنترل لازم را داشته باشند.

شاید ماهم خیلی حرف ها و حتی خیلی از ناسزاهای ناخوشایند را بلد باشیم ولی استفاده نمی کنیم میدانیم که کلمه درستی نیست و نباید استفاده شود، بنابراین بحث یادگرفتن و استفاده کردن از هر تکنولوژی و وسیله ایی به میزان آشنایی ما و نظارت خانواده ها بر می گردد. جو حاکم بر خانواده در روابط والدین و فرزندان و حتی پدران و مادران در انتخاب مسیر زندگی و البته آسیب های پیش رو نمودی واقعی دارد گاهی اوقات مدیریت فرزندان از دست خانواده خارج می شود که این مسئله نیز در این مورد خاص بسیار مهم است چرا که گاهی اوقات فرزندان ما به دلیل عدم ارتباط مفید با والدین به دنیای مجازی پناه می آورند که این مسئله نیز به گفت و گو با روانشناسان نیازمند است لذا باید گفت: با اشراف کامل خانواده و فرزندان و روابط آنها با دوستان و آشنایان و بالا بردن سطح اگاهی آنان می توان از ها آسیب ها جلو گیری کرد.

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی