سایت تخصصی روانشناسی

مدیر سایت: دکتر سکینه سلطانی کوهبنانی

سایت تخصصی روانشناسی

مدیر سایت: دکتر سکینه سلطانی کوهبنانی

سایت تخصصی روانشناسی
دکتر سکینه سلطانی کوهبنانی
دانشیار دانشگاه فردوسی مشهد
مدیر پلی کلینیک روانشناسی بالینی و مشاوره دانشگاه فردوسی مشهد

آدرس محل کار:

آدرس دانشگاه: مشهد ، میدان آزادی ، دانشگاه فردوسی ، دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی ، گروه علوم تربیتی ، تلفن تماس : 05138805000داخلی 5892
پلی کلینیک روانشناسی بالینی و مشاوره دانشگاه فردوسی مشهد : شماره داخلی 3676

آدرس مرکز مشاوره : مشهد، پنج راه سناباد، تقاطع خیابان پاستور، ساختمان پزشکان مهر، مرکز مشاوره و خدمات روانشناختی اندیشه و رفتار، شماره های تماس: 05138412279


آخرین نظرات
صنم انیسی
سبک دلبستگی ایمن چگونه است؟
روابط سالم مستلزم رعایت تعادل مناسبی بین صمیمیت و استقلال فردی است. کسانی که دلبستگی نا ایمن دارند برای به دست آوردن این تعادل تلاش می کنند. آن ها یا بیش از حد نگران روابط خود هستند یا خود را از تعهد کامل به شریک زندگی خود باز می دارند و یا ممکن است هم از طرد شدن و هم از صمیمی شدن دچار تعارضاتی نیز، بشوند.

دلبستگی نا ایمن عمدتاً بر اساس تجربیات اولیه دوران کودکی شکل می‌گیرد، در برخی موارد، عواملی مانند سوء استفاده یا تروما در زندگی کودک می تواند منجر به سبک دلبستگی نا ایمن شود که می‌تواند در تمام طول عمر باقی بماند و بر کیفیت و نتیجه روابط بزرگسالی فرد تأثیر بگذارد.

سبک دلبستگی ایمن چگونه است؟
به نظر می­رسد در دلبستگی ایمن روابط صمیمی و نزدیک به راحتی پیش می روند. افرادی که دلبستگی ایمن دارند، هنگام قرار ملاقات، پیدا کردن دوستان جدید یا  هنگام کار کردن در کنار همکاران، روابط خوبی دارند. آن ها اعتماد دارند که دیگران نقش خود را در حفظ یک ارتباط سالم و مناسب انجام خواهند داد و در زمان تنهایی احساس استرس یا اضطراب نمی­کنند.
هر یک از رفتارهای زیر نیز نشان دهنده سبک دلبستگی ایمن است:
توانایی همدلی با دیگران
حفظ روابط طولانی مدت با دیگران
داشتن عزت نفس بالا
مدیریت و ابراز سالم هیجان ها
استخراج معنا از روابط
توانایی تعیین حد و مرز با دیگران در صورت لزوم
هنگامی که از دوستان و یا شریک خود دور هستند مضطرب نمی شوند.
  چگونه در بزرگسالی سبک دلبستگی ایمن را پرورش دهم؟
  بزرگ شدن در یک محیط با ثبات و قابل اعتماد یک امتیاز است. در حالی که ممکن است همه افراد در دوران نوزادی و یا کودکی فرصت ایجاد یک سبک دلبستگی ایمن را نداشته اند، اما این بدان معنا نیست که هرگز آن ها نمی توانند سبک دلبستگی ایمن را ایجاد کنند. راه‌ های زیادی برای ایجاد سبک دلبستگی ایمن‌ وجود دارد، حتی در بزرگسالی.

  راه هایی که می توان دلبستگی ایمن را ایجاد کرد:
  به هیجانات خود در روابط توجه کنید. برای شروع تغییرات آگاه بودن از خود همیشه قدم اول می باشد. به هیجانات مثبت و منفی خود زمانی که با دیگران ارتباط برقرار می کنید توجه کنید.

  با تحریف های شناختی مبارزه کنید. تحریف شناختی یک فکر نادرست یا غیرقابل اعتماد است که اغلب به دلیل یک فرض، قضاوت یا سوگیری ایجاد می شود. این تحریف ها بر احساسات ما تأثیر منفی می‌گذارند. هنگامی که شروع به ایجاد آگاهی از واکنش های عاطفی ناشی از تعامل با دیگران می کنید، ممکن است متوجه شوید که درگیر برخی از تحریفات شناختی ناخوشایند هستید. از خودتان شواهد عینی بخواهید تا با این الگوهای فکری مضر مبارزه کنید.

  شما شایسته و ارزشمند هستید. بهترین راه برای از بین بردن احساس نا امنی، تقویت عزت نفس، اعتماد به نفس و احساس لیاقت است. دوران‌ های سختی را که پشت سر گذاشته‌اید را به خود یادآوری کنید حتما تاب آوری قابل تحسینی برای آن شرایط داشته اید و این نیرو و استقامت شماست چه تنها و چه با شخصی دیگری.

  از منطقه امن خود فاصله بگیرید. پس از تمرین آگاهی از افکار و واکنش‌های خود به روابط، خود را به چالش بکشید تا در موقعیت ‌های اجتماعی که قبلاً برای شما ناراحتی ایجاد می‌کردند، مجدد قرار بگیرید. این می تواند به این معنا باشد که از همکارتان بخواهید با شما ناهار بخورد، به همسرتان بگویید «دوستت دارم» و یا تنها به سفر بروید. راه های زیادی برای تمرین تنها بودن یا کنار هم بودن به روشی متفاوت از قبل نیز وجود دارد.

  از یک رواندرمانگر کمک بگیرید. اکثر درمانگران هنگام کمک به شما برای رسیدن به اهداف درمانی، ارتباط اجتماعی شما را در نظر می گیرند. درمانگران ممکن است به شما در مورد دلبستگی آموزش دهند، به مواردی از دلبستگی ایمن یا نا ایمن اشاره کنند، به شما کمک کنند تا در مورد نیازهای خود در روابط یا فرآیند از طریق واکنش های منفی به روابط تأمل کنید، و هنگامی که شروع به برقراری ارتباط با دیگران به روش های ایمن می کنید، از شما حمایت کنند.
   
   
   
  منبع: میگنا

  نظرات  (۰)

  هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی