سایت تخصصی روانشناسی

مدیر سایت: دکتر سکینه سلطانی کوهبنانی

سایت تخصصی روانشناسی

مدیر سایت: دکتر سکینه سلطانی کوهبنانی

سایت تخصصی روانشناسی
دکتر سکینه سلطانی کوهبنانی
دانشیار دانشگاه فردوسی مشهد
مدیر پلی کلینیک روانشناسی بالینی و مشاوره دانشگاه فردوسی مشهد

آدرس محل کار:

آدرس دانشگاه: مشهد ، میدان آزادی ، دانشگاه فردوسی ، دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی ، گروه علوم تربیتی ، تلفن تماس : 05138805000داخلی 5892
پلی کلینیک روانشناسی بالینی و مشاوره دانشگاه فردوسی مشهد : شماره داخلی 3676

آدرس مرکز مشاوره : مشهد، پنج راه سناباد، تقاطع خیابان پاستور، ساختمان پزشکان مهر، مرکز مشاوره و خدمات روانشناختی اندیشه و رفتار، شماره های تماس: 05138412279


آخرین نظرات

درآمد و پول تاثیر بسزایی در زندگی مشترک دارد و بر جنبه های مختلف روابط و زندگی روزمره تاثیر می گذارد.

 هدف از پول آزادی انتخاب است.

 محدودیت مالی، موجودیت انسانی را محدود می کند، همچنینن طمع، حرص، خشم و حسادت پول قدرت زیادی دارد نه به خودی خود ولی با معانی که به آن می دهیم؛ پول مانند احساسات است اگر می خواهید زندگی شما روی ریل باشد باید آن را کنترل کنید؛ در اینجا چند راه درآمد و پول که می توانند بر زندگی مشترک تاثیر بگذارند را معرفی می کنیم: 

درآمد و پول نقش مهمی در ایجاد ثبات مالی برای افراد و خانواده ها دارد. درآمد پایدار امکان برآورده کردن نیازهای اساسی، پرداخت قبوض و پس انداز برای آینده را فراهم می کند. ثبات مالی برای حفظ احساس امنیت و آرامش در روابط ضروری است.

 وقتی هر دو طرف درآمد ثابتی داشته باشند و بتوانند نیازهای مالی خود را برآورده کنند، استرس و تنش ناشی از ناامنی مالی را کاهش می دهد. ثبات مالی امکان برنامه ریزی بهتر برای آینده را فراهم می کند، مانند پس انداز برای مواقع اضطراری، بازنشستگی، یا رویدادهای بزرگ زندگی مانند خرید خانه یا تشکیل خانواده. همچنین زوج ها را قادر می سازد تا از اوقات مشترک خود بدون نگرانی دائمی در مورد پول لذت ببرند.

 علاوه بر این، ثبات مالی همچنین می تواند منجر به احساس برابری و مشارکت در یک رابطه شود. وقتی هر دو شریک به طور مساوی در رفاه مالی خانواده کمک می کنند، حس کار تیمی و همکاری را تقویت می کند. این می تواند پیوند بین شرکاء را تقویت کند و احساس مسئولیت مشترک برای سلامت مالی رابطه ایجاد کند.

سواد مالی یک عامل کلیدی در افزایش تاب آوری مالی است، زیرا افراد با دانش مالی اولیه برای عبور از چالش های مالی و اجتناب از بدهکاری بیش از حد تواناتر هستند.

سواد مالی، منابع مالی متنوع، و استراتژی های مدیریت موثر در ایجاد و حفظ تاب آوری مالی در بین افراد و مشاغل کوچک تاکید می کند.

دانش مالی شامل تسلط عینی بر تعاریف، اصطلاحات و مفاهیم مالی، همراه با مهارت های به کارگیری موثر این دانش در تصمیم گیری های مالی است.

 در نتیجه، ثبات مالی یک جنبه حیاتی از یک رابطه موفق و رضایت بخش است، احساس امنیت ایجاد می کند، استرس را کاهش می دهد و حس برابری و مشارکت را بین شرکاء تقویت می کند.

 

هدف از پول آزادی انتخاب است

 

 با همکاری یکدیگر برای دستیابی به ثبات مالی، زوج ها می توانند پایه ای قوی برای یک رابطه شاد و پایدار بسازند.

 مسئولیت های مالی:

 توزیع مسئولیت های مالی نیز می تواند یک مسئله مهم در زندگی مشترک باشد. اگر یکی از شرکا بیشتر از دیگری به درآمد منابع کمک کند، احساس مسئولیت بیشتری نسبت به مسائل مالی ممکن است به وجود آید که می تواند به ناراحتی و تنش منجر شود. 

تقسیم مسئولیت ها: 

ارتباطات باز و توافق متقابل در مورد مسئولیت های مالی برای یک رابطه هماهنگ ضروری است.اختلاف درآمد می تواند منجر به توزیع نابرابر مسئولیت های مالی در روابط شود. این می تواند تنش و رنجش ایجاد کند اگر یکی از شرکاء احساس کند زیر بار تعهدات مالی می رود در حالی که شریک دیگر به طور مساوی مشارکت نمی کند. 

 سطح درآمد اغلب انتخاب های سبک زندگی را که زوج ها می توانند با هم انجام دهند، تعیین می کند.

 درآمد بالاتر ممکن است امکان خریدهای لوکس، سفر و سرگرمی را فراهم کند، در حالی که درآمد کمتر ممکن است به بودجه بندی و اولویت دادن به نیازها بر خواسته ها نیاز داشته باشد. زوج ها باید این تفاوت ها را در انتظارات سبک زندگی دنبال کنند تا از درگیری و سوء تفاهم جلوگیری کنند.

درآمد و پول تعیین کننده تصمیم گیری های مالی در زندگی مشترک هستند. از خرید خانه تا تعیین مقدار پس انداز و سرمایه گذاری های مالی، همه این تصمیم ها بر اساس درآمد و موقعیت مالی افراد شکل می گیرند. 

اهداف مالی: درآمد و پول بر توانایی دستیابی به اهداف مالی به عنوان یک زوج تاثیر می گذارد. چه پس انداز برای خانه، برنامه ریزی برای بازنشستگی یا سرمایه گذاری در آموزش، درآمد نقش مهمی در تحقق این اهداف دارد. زوج ها باید اولویت های مالی خود را هماهنگ کنند و برای دستیابی به اهداف مشترک خود با یکدیگر همکاری کنند.

 تعیین اهداف مالی مشترک و توانایی دستیابی به آنها نیز به قدرت خانواده و روابط مشترک تاثیر می گذارد. اگر اهداف مالی مشترک تعیین شده و به آنها پایبند باشند، این می تواند به تقویت روابط و افزایش همبستگی منجر شود. تفاوت های سبک زندگی: اختلاف درآمد می تواند به تفاوت هایی در سبک زندگی منجر شود. این ممکن است به اختلافات در مورد تفریحات، سفرها، خریدهای لوکس و ... منجر شود که می تواند به اختلافات و ناهماهنگی ها در روابط منجر شود. 

 پویایی قدرت: اختلاف درآمد می تواند بر پویایی قدرت در روابط تاثیر بگذارد.

 شریکی که می تواند زوج یا زوجه باشد و درآمد بالاتری دارد ممکن است تاثیر بیشتری بر تصمیمات مالی داشته باشد که منجر به احساس نابرابری و وابستگی شود.

 برای زوجین ضروری است که ارتباط صمیمانه و صادقانه در مورد مسائل مالی را برای اطمینان از یک شراکت متعادل حفظ کنند.

 

 

منبع:   الهه محمدی                 civilica.com

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی