سایت تخصصی روانشناسی

مدیر سایت: دکتر سکینه سلطانی کوهبنانی

سایت تخصصی روانشناسی

مدیر سایت: دکتر سکینه سلطانی کوهبنانی

سایت تخصصی روانشناسی
دکتر سکینه سلطانی کوهبنانی
استادیار دانشگاه فردوسی مشهد

آدرس محل کار:

آدرس دانشگاه: مشهد ، میدان آزادی ، دانشگاه فردوسی ، دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی ، گروه علوم تربیتی ، تلفن تماس : 05138805000داخلی 5892

آدرس مرکز مشاوره : مشهد، پنج راه سناباد، تقاطع خیابان پاستور، ساختمان پزشکان مهر، مرکز مشاوره و خدمات روانشناختی اندیشه و رفتار، شماره های تماس: 05138410132 و 05138482093


سایر موضوعات
Blog.ir بلاگ، رسانه متخصصین و اهل قلم، استفاده آسان از امکانات وبلاگ نویسی حرفه‌ای، در محیطی نوین، امن و پایدار bayanbox.ir صندوق بیان - تجربه‌ای متفاوت در نشر و نگهداری فایل‌ها، ۳ گیگا بایت فضای پیشرفته رایگان Bayan.ir - بیان، پیشرو در فناوری‌های فضای مجازی ایران
آخرین نظرات
پژوهشگران با بررسی زبان‌های مختلف هندواروپایی در بازه زمانی ۱۰ هزار سال گذشته دریافتند که پدر و مادر هر دو بر شکل‌گیری زبان نسل‌ها آینده تأثیر داشته و واژگان بیشتر از سمت پدر و اصوات و لهجه از سمت مادر منتقل می‌شود.

یکی از سوالاتی که ذهن بسیاری از پژوهشگران را به خود مشغول کرده است، اهمیت بیشتر زبان مادری یا پدری است؟ در حقیقت پژوهشگران قصد دارند مشخص کنند زبان و گویش پدر در شکل‌گیری زبان و گویش فرزندان بیشتر مؤثر است یا مادر؟

تیمی از پژوهشگران حوزه ژنتیک جمعیت در بررسی‌های خود دریافتند که پدر و مادر هر دو بر نوع زبان فرزندان تأثیر دارند. بر این اساس مشخص شد که در زبان‌های هندواروپائی خط کروموزوم پدری بر واژگان و لغات تأثیر داشته و خط ژنتیکی مادری نیز در شکل‌گیری نوع تلفظ و لهجه فرزندان دخیل است.

 در این زمینه نظریات متعددی وجود دارد. نظریه مبتنی بر زبان مادری تأکید می‌کند که زبان از طرف مادر به فرزندان منتقل‌شده و حتی ازنظر ژنتیکی نیز این موضوع از خط سیر ژنتیکی مادران به نسل‌های بعد می‌رسد درحالی‌که در نقطه مقابل و بر اساس نظریه زبان پدری، خطوط پدرانه بر زبان محلی در یک منطقه پرجمعیت غالب است. این نظریه نیز بر اساس تحقیقات ژنتیکی و انسان‌شناسی پیشنهادشده است.

به‌تازگی تیمی از پژوهشگران حوزه ژنتیک جمعیت به سرپرستی لی جین (Li Jin) در بررسی‌های خود دریافتند که هر دو سمت این ماجرا یعنی پدر و مادر بر نوع زبان فرزندان تأثیر دارند. بر این اساس مشخص شد که در زبان‌های هندواروپائی خط کروموزوم پدری بر واژگان و لغات تأثیر داشته و خط ژنتیکی مادری نیز در شکل‌گیری نوع تلفظ و لهجه فرزندان دخیل است.

در این مطالعات، دانشمندان به بررسی ارتباط زبان‌شناسی ژنتیکی ۳۴ جمعیت مختلف انسانی که به زبان‌های متفاوت هندواروپایی صحبت می‌کردند پرداختند. آن‌ها با گردآوری ساختار کروموزوم Y و میتوکندری دی ان ای گروه‌های مختلف افرادی که به این زبان‌ها سخن می‌گفتند، تأثیراتی که از سمت پدر و مادر به نسل‌های بعدی منتقل‌شده است را مطالعه کردند. بر این اساس مشخص شد که تمام گروه‌های هم‌خانواده ازنظر زبانی دارای جهش‌های ژنتیکی ثابتی بودند که از دوره پارینه‌سنگی یعنی حدود ۱۰ هزار سال پیش تاکنون قابل‌ردیابی است. برای مقایسه زبان‌های هندواروپائی، فهرست اصلی و موجودی واج‌شناسی که در این زبان‌ها از آن‌ها استفاده می‌شود به همراه مواردی همچون سیستم واژگان و سیستم صوت و بیان حروف به ترتیب بررسی شدند.


به باور محققان، با در نظر نگرفتن تأثیرات جغرافیایی، هر تغییر واژه در زبان‌های فوق بیانگر تغییرات رخ‌داده در خط ژنتیکی منتقل‌شده از سمت پدری است و از سوی دیگر تمامی تغییرات رخ‌داده در واج‌ها و اصوات این زبان‌ها ناشی از تأثیرات منتقل‌شده از سمت مادری است. چنین مشاهداتی از همبستگی‌های نامتقارن با مجموعه داده‌های واژگانی مختلف متفاوت بود و با توجه به رویکردهای آماری جایگزین، آن‌ها با موفقیت مورد ارزیابی قرار گرفتند.

دکتر منگهان ژانگ (Dr. Menghan Zhang) سرپرست این گروه تحقیقاتی درباره موضوع فوق اعلام کرد: «همبستگی نامتعادل بین ژنتیک و زبانشناسی را می‌توان با ارتباط جمعیت مردانه و استراتژی یادگیری زبان توسط زنان محلی که مشابه زبان دوم است، توضیح داد.»

نویسندگان این مقاله در پایان خاطرنشان می‌کنند که این مطالعه بر اساس تجزیه‌وتحلیل همبستگی زبانی است، نه نتیجه‌گیری علت‌های تغییرات زبان. بااین‌حال، آن‌ها همچنین اعتقاددارند در حوزه تکامل زبان پدران می‌تواند بر استفاده از کلمات تأثیر بگذارد، درحالی‌که مادران بر نوع تلفظ و بیان واژگان نقش دارند.

شرح کامل این تحقیقات و یافته‌های ناشی از آن در مجله تخصصی علوم ملی National Science Review منتشرشده است.


ترجمه: احسان محمدحسینی -سینا پرس

منبع: phys.org


نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی